| preferred AP College board partner for AP classes
medium
Maximum Magnetic Field From a Moving Charge
< Prev
Next >

A positive charge $$q$$ moves with a constant velocity of $$\vec{v} = 3.0 \times 10^6\ \mathrm{m/s}$$ in the $$+y$$-direction. The charge is at the origin at time $$t=0$$. At what time $$t$$ is the magnitude of the magnetic field at point $$P(2.0\ \mathrm{cm}, 0, 0)$$ at its maximum?

A

The field magnitude is constant for all t

B

t = 0

C

t = 6.67 × 10^-9 s

D

t = 3.33 × 10^-9 s

Hint
Did You Know?
Explain Why
Explain All Answers
Check Answer
Show Correct Answer

Question Leaderboard

Not enough data yet to show leaderboard.

AI Tutor

How can I help?

APFIVE © 2020.
Email: [email protected]|Privacy Policy